Man FB priminė, kad kaip tik prieš 2 metus perskaičiau knygą, kuri labai tiktų visiems ir dabartinei saviizoliacijai.
Nes aš pirkau ją tam, kad iš autoriaus pats sužinočiau atsakymą į tą klausimą, kuris nuo 1968 metų kamuoja visus bent kiek vandenynais besidominčius buriuotojus ir jiems prijaučiančius, ir kurie niekaip nesupranta, kodėl žmogus, dalyvaujantis pirmose pasaulyje vienutininkų lenktynėse aplink pasaulį be sustojimo Golden Globe Race, finišo tiesiojoje, dar turėdamas galimybę laimėti, jau nusprendžia nebefinišuoti Plymute (finale vienintelis užbaigęs ir taip laimėjęs šią regatą buvo seras Robin Knox-Johnston, startavęs anksčiau su mažesniu laiveliu Suhaili iš Falmuto), o apsisuka ir nuplaukia vėl be jokio sustojimo į kitą pusę gaublio – į Taitį.
Tuomet Bernard Moitessier (1925.04.10-1994.06.16) visiems tiesiog pasakė, kad taip norėjo išgelbėti savo sielą.
O kadangi atsakymas neįtikino, tai apie kelionę su smulkiais patarimais netgi, kaip ir ką patobulino savo laivėje Joshua, pavadinto pirmojo vienutininko Joshua Slocum, apiplaukusio pasaulį 1898 metais laiveliu Spray, garbei, jis parašė 1971 metais savo knygoje La Longue route; seul entre mers et ciels, kurią 1973 metais į anglų kalbą kaip The Long Way išvertė William Rodarmor (ir šią aš perskaičiau, nes prancūziškai nemoku). Beje, tai ne vienintelė tokia autoriaus kelionė ir knyga.
Visas už šios knygos tiražą gautas lėšas autorius pervedė Popiežiui, su kuriuo buvo irgi susitikęs prieš tai (yra knygoje), ir sau “piratiškai“ atsodino su draugais iškirstus greitkelį teisiant medžius pakrantėje, gyvendamas užinkaruotoje įlankoje laivėje, nes ir taip buvo visą gyvenimą įpratęs būti jūros žmogumi, neturinčiu didesnių reikalų žemėje.
Ir dėka jo – prancūzai įsitvirtino pasaulyje vėl kaip viena pagrindinių jūros ir buriuotojų tautų (dažniausiai, aišku, turinčių dar ir pamišėlių reputaciją), pastumdami jūras valdyti pripratusius britus.

Suprantama, kad trumpa atsakymo versija man irgi į pilnai į tą klausimą neatsakė, todėl ir pabandžiau pats suprasti, kas ir kodėl nutinka žmogui tiek ilgai pasilikusiam su savimi ir stichija vienumoje. Jei norite tą suprasti, tai turėsite patys perskaityti – nors šią knygą dabar tiesiog privalo būti skaitę buriuotojai, kur yra juk aprašoma tai, kas būtent buriuotojams ir yra įdomu ilgose kelionėse jūromis. Nors gal dar yra įdomi ir šiaip ilgų kelionių mėgėjams – tačiau tiems, kurie keliauja ne šiaip atsižymėti instagrame, kur jų telefonas keliavo, nes, matai, ten jau draugai buvo, o kaimynai dar ne.
Ir dar ši knyga yra iš tos praėjusios hipių epochos, todėl tai net ne šiuolaikinės hipsterinės dabartinių perkarusių barzdylų išaugtinėmis timpomis savęs paieškos su vanilinės kavytės puodu geibioje rankutėje prie balto makintošo – ten gal jūs surasite kažką keruakiško ir tarsi seniai išnykusios civilizacijos aidą su visiškai kitokiomis vertybėmis, gyvenimo prasme ir tikslais jame.
Tiesą sakant, dabar aplink pasaulį laksto tokios greitos laivės, o ir pats pirmosios regatos nugalėtojas organizuoja Clipper Round the World lenktynes (šiemet dėl koronaviruso pandemijos sustabdytos pusiaukelėje), kuriose gali sudalyvauti jau ir profesionalų vadovaujamose komandose mėgėjai, norintys patirti tą buriavimo vandenynuose jausmą.
O ir aplėkti aplink pasaulį vienutininku dabar galima per perpus trumpesnį laiką, nei anuomet (jau mano minėtasis estas Uku Randmaa tą padarė greičiau už 1968 metų regatos nugalėtoją prie atkurtų ano meto varžybų sąlygų), ir netgi jau be to anuomet buvusio visiškai atkirsto nuo viso žmonių pasaulio jausmo, nes dabar juk kitos ryšio priemonės ir galimybės.
Ar aš radau atsakymą į tą klausimą?
Manau, kad supratau, ką turėjo omeny autorius taip atsakymas. O ar supratau išties – galima patikrinti tik atsidūrus taip pačiam vienam vandenyne.
Bet jei neturite kaip dar pabrūžinti prieš sezoną savo laivės dugno, užsimovę antikoronine kauke, tai tikrai nepasigailėsite, praleidę karantininį laiką su šia knyga ir mintimis su jos autoriumi.
O už savaitės, jei tas pandeminis karantinas užsitęs – tai ir apie paties šios regatos nugalėtojo knygą.
***
Šaltinis: https://skipperltu.wordpress.com/2020/04/02/moitessier/