Black Sails

Aš retai žiūriu serialus – man paprasčiausiai gaila laiko. Tačiau kuomet kalba eina apie bures, tai galima padaryti ir išimtį.

Kurie jūsų nesate skaitę, arba bent jau matę kurios nors ekranizacijos, Robert Louis Stevenson romano “Lobių sala“?

Netgi knygos neskaitę ar filmo nematę darželinukai garsiausią literatūrinį piratą kapitoną Flintą galėtų įvardinti iškart po Kalėdų Senelio, nors po Karibų Piratų, ko gero, jį dabar pranoksta Johnny Depp suvaidintas Jack Sparrow. Bet Treasure Island vis dar išlieka piratų aukso amžių aprašanti klasika su vienakojo piratų kvartermeisterio Ilgšio Džono Silverio (Long John Silver) papūga ant peties, kartojačia “pi-aaaaa-strai! pi-aaaaa-strai!“ (tokia valiuta iki euro).

O va STARZ kompanija ėmė ir sukūrė keturių sezonų serialą Black Sails, kuris pasakoja priešistorę Lobių Salos (tai 1715-1718 metų laikotarpis), kur kapitonas Flintas ne tik dar gyvas, bet ir matome, kaip ir kodėl jis tapo kapitonu Flintu, ir kaip tokiu, kokį mes pažįstame, tapo žavesio ir suktumo nestokojęs Ilgšis Džonas Silveris, kas buvo sąžiningasis, jei taip tinka vadinti kokį nors piratą, Billy Bones, vėlesniame romane jau pavirtęs romu piktnaudžiaujančiu girtuokliu, bijančiu pasirodant Silverio, ir kodėl taip jam viskas nutiko, ir t.t.

Maža to, seriale veikia tikros istorinės asmenybės ir legendiniai piratai, kurie nors ir ne visada tiksliai istoriškai, tačiau puikiai įausti į visą pasakojimo siužetą greta tikrų istorinių įvykių, kaip kad piratų ataka prieš Čarlstoną: ir nuožmusis kapitonas Charles Vane bei jo gražbylys kvartermeisteris “kartūninis“ Calico Jack arba Jack (John) Rackham su savo rudaplauke drauge, garsiausia pirate moterimi, Anne Bonny, ir kur pasirodo dar ir žiaurusis siaubą kėlęs kapitonas “juodabarzdis“ Blackbeard arba Edward Teach, ir kiti. O Nassau miestas New Providence saloje Bahamuose, išsivijus anglų gubernatorių, tuomet yra valdomas piratiškos respublikos – pilnos intrigų ir kovos dėl valdžios.

Serialo stiprybė – labai daug piratiško, artimo buriuotojams (sic!), gyvenimo ir jų dualistinės bei demokratiškos savivaldos pavyzdžių, realių piratiškų komandų vėliavų, taip pat yra įtraukta į veiksmą daug burlaivių (nors ir CGI formate…), to meto jūreiviško gyvenimo detalių ir… dar netinkamas nepilnamečiams.

Nes kur piratai – ten ir ištvirkavimai, o kai kurios ne tik smurto, bet ir sekso scenos yra itin atviros ir nebūtinai tik tradicinės vanilinės orientacijos (davatkėlėms – šiukštu!). Reikia turėti omeny, kad reali piratiško gyvenimo trukmė realiai būdavusi labai neilga, todėl jie iš gyvenimo ir sėmė viską ekstremaliai kiek tik pajėgė.

Nesuprasi, ar trūkumas, bet storų bobų, tiek įprastų angliškam vaizdeliui, nepamatysi, tačiau ne vienas ir ne du piratai yra tikri fitneso modeliai. Ir niekas nerūko (gi nepilnamečiai dar pamatys, o tai – blogiau už visą likusią sodomą ir gomorą!). Bet už tai romo išlaka kaip vandens, tačiau ir neapsvaigsta kaip nuo vandens. Galop, jei bumbate dėl realizmo stokos, tai primenu – čia vis tik meninis serialas pagal grožinės literatūros kūrinį. Nors aktoriai pasakojo, kad realizmui labai daug autentiško rekvizito panaudota, o ir mūsų džiaugsmui ekranas neperduoda tų kvapų, kuriuos užuodė patys aktoriai laivuose ar pačiame Nassau turguje.

Kiek suprantu, pirmasis (2014m.) ir antrasis (2015m.) sezonai buvo daromi vienu ypu, nes kapitoną James Flint suvaidinęs aktorius Toby Stephens sakė, kad dar iki vaidmens patvirtinimo jam scenarijus ir jo personažas pirmame sezone pasirodė vietomis keistoki, kol nesužinojo priežasčių, atskleistų antrame sezone. Vaidmens jis ėmėsi, ir suvaidino puikiai bei įtikinamai (kaip sakė kiti aktoriai: jų mėgstamiausias ryžikas – our most loved Ginger), nors dabita ir pyzdiukėlis Jack Rackham (suvaidintas Toby Schmitz), kaip ir pats aktorius gyvenime, yra gal vienas smagesnių personažų savo išsireiškimais, minčių dėstymu bei manieromis (aštuonios barzdelės, jei klausite, kiek pakeitė per serialą).

Trečiasis sezonas (2016m.) yra toks niūrokas, ir tos kalbos apie sukilimus ir revoliucijas (kas išties įvyko trilikoje kolonijų Šiaurės Amerikos kontinente jau po 50 metų) vietomis per daug apsunkina nuotykių pasakojimą, kokiu ši istorija buvo prieš tai buvusiuose sezonuose. Ir aš nesistebiu, kodėl po ketvirtojo sezono (2017m.), STARZ nusprendė nebefinansuoti penktojo sezono, todėl scenarijaus autorius ir prodiuseris Johnathan E. Steinberg režisavo pats paskutiniąją seriją, kuri 10 minučių ilgesnė už įprastines dėl epilogo.

Kai mirė jo žmona, panašu, nebuvo kam namie scenarijaus peržiūrėti, todėl ketvitame sezone apstu beprasmiškų ir nelogiškų pliurpalų (“negi manai, kad karas svarbesnis už mano mergą“ ir pan.), o vietomis siužetas nutrūksta arba neturi loginės tąsos, pvz.: aplink nei gyvos dvasios, išskyrus vieną mirštančiąją, kuri pasako prieš mirtį Flintui, kad tos juodukės išgelbėti jai nepavyko, taip va namas ir sudegė – pyst, jau kitoje serijoje “numirėlė“ buvo kažkieno ir kažkaip išgelbėta, nes pakliuvusi į nelaisvę! Beje, dar antrame sezone, kai palaidos Charles Vane, neišjunkite nesulaukę titrų – ten režisierius per ilgą užtamsintą pauzę padaręs, o paskui nesuprasite, kaip ir kodėl tas vėl gyvas jau kitoje serijoje.

Aš pradėjau keiktis dėl tokio ir dar didesnio techninio broko ypatingai nuo 7-tos ketvirtojo sezono serijos. Tad jei nenorite sugadinti įspūdžio, siūlau pažiūrėti pirmus du sezonus, o trečiąjį – jei įdomi piratiška Lenino ir Trockio istorija. Ketvirtąją – tik ypatingai smalsūs, ir tai gal tik iki minėtosios serijos. Čia bus ir traukimo per kylį scena – labai realistiškai nufilmuota ir sukurianti pilną įspūdį to, kodėl tai buvęs iš esmės pasibaigiantis skausminga mirtimi nukankinimas. Plakimo kate-devynuodege nėra – gal per mažai parodyta Royal Navy. Todėl dėl šių paskutinių serijų – laikykime, kad aš jus perspėjau.

Pirmus tris sezonus aš žiūrėjau angliškai originalo kalba (ypač naktį dirbant šalia St Paul’s katedros Londone įspūdis savotiškas), ir tikiu, kad jūs serialą rasite kokiame nors užsiprenumeruotame Netflix. Tačiau mano tarpe yra apstu “piratiškų“ draugų, mokančių dar ir rusiškai, todėl jiems įmetu nuorodą, kur galima pažiūrėti su overvoice vertimu šia kalba online – spausti čia.

Likusiems – klipukas užkabliuotukas:

***

Šaltinis: https://skipperltu.wordpress.com/2020/03/19/black-sails/

Skipper_LTU

Parašykite komentarą